Federalna ministrica obrazovanja i nauke/znanosti prof.dr. Elvira Dilberović uručila je u ponedjeljak, 11.12.2017. godine, na prigodnoj svečanosti u Mostaru, najboljim studentima sa sva 73 javna fakulteta u Federaciji Bosne i Hercegovine zaslužena priznanja i jednokratne novčane nagrade za izvrstan uspjeh ostvaren u prošloj akademskoj godini. Sredstva jednokratne finansijske podrške, u iznosu od po 1.500,00 KM, osiguralo je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti iz Budžeta Federacije BiH za 2017. godinu.
U skladu s Odlukom o provođenju postupka kandidiranja za dodjelu podrške, studente su nominirali fakulteti koji djeluju u sastavu javnih visokoškolskih ustanova u Federaciji BiH (Univerzitet u Sarajevu i Franjevačka teologija Sarajevo, Univerzitet u Tuzli, Univerzitet u Zenici, Univerzitet u Bihaću, Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Sveučilište u Mostaru), i to po jednog sa svakog fakulteta, a prema kriterijima koje je utvrdilo i objavilo ovo ministarstvo.
Privilegiju i čast obratiti se ispred svih studenata navedenih univerziteta, imala je Jasmina Kavgić najbolja studentica Univerziteta u Tuzli upisana na IV godinu Ekonomskog fakulteta, sa prosjekom ocjena 10.0, čiji govor prenosimo u cjelosti:
“Poštovana ministrice Dilberović, uvaženi državnici, cijenjene i poštovane naše profesorice i profesori, poštovane kolegice i kolege studenti,
pripala mi je velika čast i zadovoljstvo, da se obratim na današnjem skupu ispred ovih upornih, radnih i talentovanih mladih ljudi, koji svojim radom i trudom ostvaruju zapažene rezultate, koje je ujedno prepoznala i institucija FMONKS. Koristim priliku da se zahvalim u svoje lično ime, kao i u ime ostalih prisutnih studentica i studenata – dobitnika ove značajne stipendije.
Želim istaknuti, kao budući ekonomista jedan od citata Benjamina Franklina: „Investicija u znanje plaća najbolje kamate.“
Opštepoznata činjenica je da živimo u državi koju krase različitosti, državi koja bezrezervno daje i od koje se konstantno traži i uzima, a ona ipak opstaje, na nama mladim generacijama ostaje obaveza i dužnost da istu njegujemo, da čuvamo njene različitosti, a ne da na njih ukazujemo lošim i negativnim komentarima. Da bismo u tome uspjeli, moramo imati znanje. Znanje nas vodi ka miru i prosperitetu, ka boljoj budućnosti za sve nas, a neznanje nas vodi samo u loše “balkanske navike”, kao što je Wiliam Shakespeare rekao: „Nema većega mraka od neznanja.“
Mijenjajmo svoju svijest, svoj odnos prema drugima, da bismo pokazali svojim primjerom da mi to možemo, jer jedino na takav način možemo uticati i na promjenu svijesti društva. Svjesni smo trenda odlaska mladih vani, tako reći „trbuhom za kruhom”. Svi donosimo odluke koje mislimo da su najbolje za nas same, ali potrudimo se da mladi Bosne i Hercegovine budućnost vide i osjete u istoj, a ipak ne zamjerimo ni onima koji odu vani, već stvorimo uslove da nam se što prije vrate. Neko mora, a niko drugi neće osim ako to ne uradimo sami.
Znanje je danas generalno prepoznato kao jedini održivi izvor konkurentne prednosti. Mišljenja sam da smo svi svjesni birokratizacije društva u cjelini. Birokratija prijeti daljem razvoju društva (ne samo kod nas), jer bez posebne potrebe, ali u želji da opravda sopstveno postojanje, produkuje razna pravila, bez neophodne provjere njihove primjenivosti u praksi. Sa druge strane, povjeravaju se važni poslovi u industriji, ekonomiji, biomedicini i društvu, ljudima sa diplomama, a ne ljudima sa znanjem. Takvim odnosom stvarno znanje se, nažalost, sve više zanemaruje i zamjenjuje sa kvazi obrazovanjem.
I na kraju, jeste znanje ugroženo, kao i mnogo puta ranije, ali će na kraju pobijediti jer drugačije ne može biti, a dokaz za to su upravo ove mlade kolegice i kolege u sali.
Uz Konfucijeve riječi završavam svoje obraćanje:
Ko ne zna, a ne zna da ne zna – opasan je – izbjegavajte ga!
Ko ne zna, a zna da ne zna – dijete je – naučite ga!
Ko zna, a ne zna da zna – spava – probudite ga!
Ko zna i zna da zna – mudar je – slijedite ga!
Hvala Vam…”
Ispred Studentskog parlamenta Univerziteta u Tuzli, kolegici Jasmini Kavgić čestitamo na zasluženoj dobijenoj nagradi, koja predstavlja jedan od rezultata njenog mukotrpnog rada i zalaganja.
Čestitamo i ostalim kolegicama i kolegama koji su ispred Univerziteta u Tuzli osvojili nagradu FMON-a, a to su:
Nurkanović Ajla – PMF (9,95)
Selimović Lejla – Filozofski fakulteta (9,94)
Terzić Anis – Medicinski fakultet (9,91)
Avdić Benjamin – ERF (9,91)
Barušić Božana – RGGF (9,83)
Brčaninović Amila – FET (9,75)
Kurtović Rasma – Pravni fakultet (9,67)
Šimić Marijana – Tehnološki fakultet (9,37)
Hatkić Alen – Farmaceutski fakultet (9,33)
Isić Una – ADU (9,20)
Čebić Armin – FTOS (8,93)
Srabović Nedim – Mašinski fakultet (8,86)