U periodu od 20. do 25. maja ove godine održana je Elektrijada – internacionalno takmičenje elektrotehničkih i srodnih fakulteta iz zemalja Jugoistočne Evrope. Takmičenje ima već dugu tradiciju održavanja, preko 50 godina, a naš fakultet je, nakon 10 godina pauze, od 2016. godine ponovo redovan učesnik. Zemlja domaćin ove godine bila je Crna Gora koja je takmičare ugostila u Budvi i ispratila sa lijepim vremenom.
Takmičarski dio elektrijade je podijeljen u dvije oblasti: nauka i sport. Studenti koji se takmiče iz naučnih oblasti imaju mogućnost da svoj fakultet predstave u grupama od po troje ili pojedinačno u 13 različitih disciplina. Takmičenje je trajalo svih 5 dana, pri čemu su sale i termini održavanja testiranja bili unaprijed definisani i organizovani. Pored naučnog dijela takmičenja, organizovana su i sportska takmičenja iz 9 sportova u muškoj i ženskoj konkurenciji.
Svrha takmičenja je, pored promocije i rangiranja fakulteta, bila i upoznavanje studenata iz različitih zemalja, razmjena iskustava, sticanje novih znanja i vještina kroz komunikaciju i druženje kako bi se ostvarili pogodni uslovi za buduću suradnju na projektima iz naučnih oblasti.
Što se tiče plasmana, prvo mjesto je osvojio ETF Beograd, drugo mjesto FER Zagreb i treće mjesto ETF Sarajevo. Studenti Fakulteta elektrotehnike u Tuzli su, u ukupnom plasmanu, zauzeli osmo mjesto od ukupno 23 učesnika. Ovaj plasman još uvijek nije zadovoljavajući za studente FET-a, ali za razliku od prošlogodišnjeg 11. mjesta, studenti su pokazali da, iako jedan od najmanjih fakulteta učesnika, ipak mogu ostvariti i bolje rezultate uz više rada i bolju pripremu. Najveći doprinos ovoj poziciji dali su rezultati iz naučnih disciplina te naši odlični fudbaleri koji su u finalu izgubili od ETF Beograd i donijeli kući srebro.
Uz odlično druženje i zabavu, naši studenti se mogu pohvaliti i veoma disciplinovanim ponašanjem te su pored lijepog iskustva, kući ponijeli i veliku motivaciju da još više rade, napreduju, te na narednim takmičenjima ostvare još bolje rezultate.
Organizacija Elektrijade je u rukama Udruženja studenata Fakulteta elektrotehnike, koje pokazuje sve veću volju i svake godine ulaže veće napore kako bi što bolje organizovali odlazak na takmičenje i ostvarili bolji plasman. Pomoć Udruženju pri organizovanju Elektrijade pružio je Fakultet elektrotehnike na čelu sa upravom i profesorima ali i lokalne firme koje su prepoznale značaj predstavljanja našeg Grada, Univerziteta i Fakulteta na jednom ovako velikom takmičenju. Posebno se izdvajaju firme Bicom Systems, Marvelsoft, DCCS, Umel Dalekovodmontaža, Elsta Mosdorfer i druge kojim se USFET I svi student FET-a srdačno zahvaljuju.