Međunarodni dan studenata obilježava se 17. novembra u znak sjećanja na praške studente koji su strijeljani. Naime, 1939. godine pokrenute su demonstracije u Pragu od strane studenata Medicinskog fakulteta Karlovog Univerziteta, a u znak nezavisnoti Čehoslovačke Republike. Nacističke vlasti su zaustavile demonstracije i ustijelili su studenta Jana Opletala koji je i preminuo 11. novembra. Njegova pogrebna povorka je organizovana 15. novembra, a u njoj su učestvovale hiljade srednjoškolaca i studenata. Ova pogrebna povorka je pretvorena u antinacističke demonstracije. Nacisti su na ovakve demonstracije odgovorili zatvaranjem svih ustanova visokog obrazovanja, te slanjem više od 1200 studenata u koncentracijske logore. Upravo 17. novembra, devet studenata i profesora je strijeljano bez suđenja i zbog toga se ovaj dan obilježava kao Međunarodni dan studenata (prvo obliježavanje je bilo 1941. godine).
Za ovaj datum se veže još zanimljivih historijskih činjenica koje su uključivale studentske nemire. 1973. godine grčka vojska je napala na zgradu atenske politehnike, u kojoj su se zabarikadirali studenti. Otpor studenata je predstavljao početak kraja diktature, koja je trajala do jula sljedeće godine. Zbog tih događaja Grčka je 17. novembar proglasila kao Dan grčkih studenata.
Zatim se 17. novembra 1989. godine dogodio i otpor studenata u Čehoslovačkoj. Češki i slovački studenti su se suprotstavili vladi koja je željela ugušiti pobunu studenata protiv komunističkog režima. Njihov otpor je predstavljao početak takozvane baršunaste revolucije, koja je pomogla padanju režima. U Češkoj i Slovačkoj se ti događaji povezuju s borbom za slobodu i demokratiju, te se 17. novembar slavi kao nacionalni praznik.
Međunarodni dan studenata obilježava se kao simbol borbe za demokratsko obrazovanje i društvo, ali i kao sjećanje na 17. novembar 1939. godine. Ovaj dan se smatra danom kada se odaje poštovanje studentskoj zajednici, danom kada se diljem svijeta slavi raznolikost, jednakost i ravnopravnost.